نجات نقاشی های درمعرض خطر با فناوری پیشرفته سه بعدی

عصر کالا- محققان امیدوارند با استفاده از یک فناوری پیشرفته سه بعدی بتوانند جلوی تخریب برخی تابلوهای نقاشی ارزشمند را که در گذر زمان از بین می روند، بگیرند.

نجات نقاشی های درمعرض خطر با فناوری پیشرفته سه بعدی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از مهر، برخی از این نقاشی ها که متعلق به قرون گذشته هستند دهها میلیون دلار قیمت دارند و جزئیات آنها در حال پاک شدن و محو شدن است.

  در قالب طرحی که بخش عمده بودجه آن توسط بنیاد ملی علوم انسانی آمریکا تامین می شود از فناوری تصویرسازی سه بعدی برای ارزیابی میزان تخریب رنگ های شیمیایی به کار گرفته شده در نقاشی های قدیمی استفاده می شود.

  در این روش به جای استفاده از نمونه ای کوچک از یک نقاشی برای تجزیه و تحلیل، کل نقاشی با دقت بررسی می شود و واکنش های شیمیایی رخ داده در سطح آن در گذر زمان بررسی می شود. تحلیل دقیق مذکور که با بررسی و تصویربرداری سه بعدی انجام می شود، درک دقیق و درست علت تخریب و پاک شدن برخی رنگ ها و غیره را مشخص می کند و لذا محققان می توانند برای جلوگیری از تداوم این روند فکری بکنند.

  واکنش شیمیایی چربی برخی انواع رنگ روغن ها با الیاف بوم های نقاشی قدیمی در گذر زمان منجر به تشکیل حباب ها و تاول های برآمده ای در سطح این آثار می شود. در برخی موارد این واکنش های شیمیایی به تیره تر شدن رنگ بخش هایی از نقاشی ها منجر می شود.

  با روش جدید تصویربرداری سه بعدی می توان تمامی این موارد را به طور دقیق تشخیص داد. تکمیل این فناوری دو سال به طول انجامیده و با توجه به نامرئی بودن فرکانس نور مورد استفاده آسیبی به این نقاشی ها وارد نمی شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • هومکس
    آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
    آرشیو