توسط دانشمندان روسی؛

باتری هسته ای با عمر ۱۰۰ سال ساخته شد

عصر کالا- دانشمندان روسی، باتری هسته ای ساخته اند که ۱۰۰ سال عمر می کند و می توان در ماموریت به مریخ نیز از آن استفاده کرد.

باتری هسته ای با عمر ۱۰۰ سال ساخته شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از مهر، دانشمندان روسی از یک باتری هسته ای با عمر 100 ساله رونمایی کرده اند که 10 برابر یک باتری معمول قابلیت ذخیره انرژی دارد.

  نمونه اولیه باتری مذکور شامل یک نیمه رسانا است که از الماس به نام Schottky diode و یک ماده شیمیایی رادیو اکتیو ساخته شده که سوخت آن را تامین می کند.

  می توان از این فناوری برای فعالسازی هرچیزی از دستگاه ضربان شمار دائمی گرفته تا ماموریت به مریخ استفاده کرد.

  محققان در موسسه فناوری های مواد کربنی نوین و بسیار سخت این فناوری را ابداع کرده اند. آنها تاکید دارند فناوری مذکور چنان ایمن است که می توان آن را هر روز استفاده کرد.

  باتری مذکور با اشعه های بتا (الکترون و پوزیترون) فعال می شود و نگهداری آن داخل بدن خطرناک نیست زیرا در سلول های بدن جذب نمی شود.

  ولادیمیر بلنک مدیر این تحقیق می گوید: نتایج به دست آمده خارق العاده هستند و می توان این باتری را در  علم پزشکی و فناوری فضایی به کار گرفت.

  باتری های هسته ای معمولا بسیار بزرگ هستند، اما نمونه جدید ساختار کوچکتری دارد و می تواند 3300 میلی وات ساعت برق در هر گرم تولید کند که 10 برابر  انرژی تولیدی در باتری های شیمیایی فعلی است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر