نتایج استقرار سامانه جامع گمرکی؛

قاچاق کالا کاهش یافت

عصر کالا- رییس هیات تحقیق و تفحص از مبارزه با قاچاق کالا و ارز مجلس گفت: سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک، قاچاق کالا را از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۲ میلیارد دلار کاهش داد.

قاچاق کالا کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ایبنا، احمد انارکی محمدی با اشاره به عملکرد گمرک در دولت یازدهم افزود: زمانی که آقای کرباسیان در دولت یازدهم رییس کل گمرک شدند سامانه ای را طراحی کردند که قاچاق کالا را از 25 میلیارد دلار به 12 میلیارد دلار کاهش داد. این سامانه توانست بخش زیادی از مشکلات مربوط به تجارت را رفع کند و به همین دلیل گمرک به عنوان دستگاه برتر اجرا کننده اقتصاد مقاومتی که در مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملکرد مثبتی داشت انتخاب شد.

  رییس هیات تحقیق و تفحص از مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهارداشت: انتخاب آقای عسگری به عنوان رییس کل گمرک توسط آقای کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی یک انتخاب شایسته و خوب است و از آنجایی که وی در دولت یازدهم معاون فنی رییس کل گمرک بود، از همه شرایط و اقتضائات باخبر بود و می تواند عملکرد مناسبی در این زمینه داشته باشد.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: وزیر امور اقتصادی و دارایی در انتخاب و انتصاب معاونان خود به کارایی افراد توجه دارد و آقای عسگری بهترین انتخاب برای گمرک ایران بود.

  انارکی محمدی تصریح کرد: البته در ابتدای اجرای این سامانه (سامانه جامع گمرکی) مشکلاتی از قبیل کُندی سیستم و غیره وجود داشت که اکنون رفع شده است. در اجرای هر سیستمی ابتدا کُندی و ضعف را در بخش های مختلف آن شاهد هستیم، اما گمرک ایران با پیگیری توانست در کوتاه ترین زمان مشکلات را برطرف و ابعاد این سامانه را تکمیل کند.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه گمرک نقش مهمی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایفا می کند، گفت: در دولت دوازدهم گمرک ایران ماموریت مهمی دارد و آن هم مقابله با واردات غیرقانونی به منظور بهبود فضای تولید در کشور است. زمانی که یک کالا بدون پرداخت عوارض و حقوق دولتی به صورت غیرقانونی وارد کشور می شود با قیمت تمام شده کمی در بازار عرضه خواهد شد که باعث کاهش توان تولید و در مواردی از بین رفتن آن می‌شود، اما باید توجه داشت که حضور گمرک در همه مبادی ورودی و خروجی کشور می تواند مانع ورود این نوع کالاها به کشور شود و تولید با توان بیشتری کار خود را ادامه دهد.

  وی با اشاره به اینکه گمرک در این چند سال با توجه به استفاده از نرم افزارها و سامانه ای را طراحی کردند و نقص های آن بر طرف شد، گفت: گمرک ایران با استقرار در همه مبادی تجاری کشور باید با استفاده از سیستم های کنترلی پیشرفته مانند ایکس ری های جدید مانع ورود کالاهای غیرقانونی شود. در دولت یازدهم ایکس ری های زیادی به منظور کنترل و رصد تجارت خریداری و ساخته شد که این ایکس ری ها اکنون در بنادر پُرتردد کشور به کار گرفته شدند.

  انارکی محمدی با اشاره به هزینه بالای خرید ایکس ری ادامه داد: دولت باید به صورت دستوری همه دستگاه ها را با گمرک هماهنگ کند تا به جای استفاده از ایکس ری، سیستم حسابرسی پس از ترخیص انجام شود. البته اجرای چنین کاری مستلزم همکاری چند دستگاه و وزارتخانه با هم است و رویه به اینگونه است که کالا از گمرک خارج و به انبار مشخصی وارد می شود. بعد از اینکه این کالا در بازار عرضه شد مالیات و حقوق و عوارض دولتی از شخص وارد کننده اخذ خواهد شد که استفاده از این سیستم در شرایط فعلی مناسب نیست اما باید به این سمت حرکت کرد.

  وی حضور گمرک ایران در منطقه آزاد را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این کار می تواند باعث کاهش حجم قاچاق ورودی به کشور شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر