برای سرویس‌دهی اپراتورها به کاربران؛

کف قیمت ماهانه اینترنت کاهش یافت

عصر کالا- کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در آخرین جلسه خود، جدول تعرفه های جدید اینترنت را اصلاح کرد؛ برمبنای این اصلاحات صورت گرفته، کف تعرفه ماهانه اینترنت ارزان تر از قبل شد.

کف قیمت ماهانه اینترنت کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از مهر، تعرفه دسترسی به خدمات اینترنت پرسرعت از طریق فناوریهای ADSL ، VDSL و فیبرنوری آبان ماه امسال توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه 266 مصوب شد تا از این پس اینترنت به صورت سرویس‌ غیرحجمی مبتنی بر یک مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) به کاربران فروخته شود. براین اساس 18 اپراتور ارائه دهنده اینترنت موظف شدند تا با توقف فروش اینترنت حجمی، میزان مصرف منصفانه را به صورت رقابتی برای مشترکان تعریف کنند.

  در این مصوبه کف و سقف تعرفه برمبنای سرعت دسترسی به اینترنت از 512 کیلوبیت برثانیه در سرویس ADSL و از 20 مگابیت برثانیه در سرویس VDSL و فیبر، درنظر گرفته شده بود. به این معنی که اپراتور ارائه دهنده این سرویس می توانست حدود 80 درصد قیمت درنظر گرفته شده برای هر سرعت، قیمت اینترنت کاربر را کاهش دهد.

  مصوبه سرویس‌های پرسرعت غیرحجمی مطابق با جدول زیر بود:

  هم اکنون کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در آخرین جلسه خود (جلسه 268) باتوجه به لزوم انجام برخی اصلاحات و شفاف سازی هرچه بیشتر مصوبه شماره 266 (مقررات حاکم بر تدوین و اجرایی شدن تعرفه در بخش ICT) بخشی از این جدول را تغییر داده است.

  در تازه ترین تغییراتی که روی این جدول اعمال شده جدول قبلی تعرفه ها که 3 فناوری دسترسی به اینترنت را از یکدیگر جدا کرده بود به صورت یکپارچه دیده می شود و کاهش کف تعرفه نیز مصوب شد.

  براین اساس کف تعرفه ماهانه هریک از سرعتهای مدنظر در این جدول به میزان 50 درصد سقف تعرفه ماهانه همان سطح تعیین شد. این درحالی است که پیش از این کف تعرفه به میزان 80 درصد سقف تعرفه ماهانه درنظر گرفته شده بود. به این معنی که اپراتور می تواند تا 50 درصد کمتر از قیمت مصوب، برای کاربر خود تعرفه تعیین کند.

  درهمین حال، در این مصوبه یک تبصره نیز به بند « تعرفه خدمت خاتمه مکالمات (اتصال متقابل) به شبکه های ثابت و همراه» مصوبه جلسه شماره 266 اضافه شد.

  برمبنای این تبصره، ضابطه مقرر در بند 16-1 مصوبه شماره 2 جلسه شماره 206 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، برای دارندگان پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) از زمان برقراری اولین اتصال متقابل از سوی هریک از شرکتهای مذکور تا دو سال به قوت خود باقی است و پس از پایان این مدت، تعرفه تعیین شده در بند «چ» مصوبه جلسه شماره 266 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اعمال خواهد شد.

  این کمیسیون تاکید کرده است که اولین اتصال متقابل شرکتهای یادشده حداکثر باید تا 6 ماه پس از ابلاغ این مصوبه اجرایی شود.

  از سوی دیگر، در مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، یک تبصره به بند مربوط به «تعرفه مکالمات ثابت به ثابت بین شبکه‌ای (Offnet)» در مصوبه جلسه شماره 266 افزوده شد.

  طبق این تبصره، تعرفه مقرر در بند پ مصوبه جلسه شماره 266 پس از پایان دوره در نظر گرفته شده در تبصره ذیل بند «چ» مصوبه جلسه شماره 266 به شرح ماده 2 این مصوبه قابل اعمال خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر