مشکلات فنی و حقه‌های آنلاین در حراج جمعه اینترنتی

عصر کالا- چند سالی است که فروشگاه‌های آنلاین داخلی همزمان با جمعه سیاه یا حراج جمعه در آمریکا و کشورهای اروپایی دست به اقدام مشابهی می‌زنند و با تبلیغات گسترده خبر از یک حراجی بزرگ می‌دهند.

مشکلات فنی و حقه‌های آنلاین در حراج جمعه اینترنتی
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از همشهری آنلاین، شاید از زمانی که فیلم‌های حمله مردم کشورهای جهان به فروشگاه‌ها در نخستین جمعه بعد از روز شکرگزاری پخش شد فروشگاه‌های آنلاین هم تصور کردند که از این فرصت می‌توانند برای فروش بیشتر استفاده کنند. سال‌هاست که این جمعه در آمریکا و حدود 50کشور دیگر شلوغ‌ترین روز خرید برای فروشنده‌های آنلاین در کنار فروشگاه‌های سنتی است؛روزی که در واقع فرصت خرید برای پایان سال میلادی است. اما در کشور ما با وجود اینکه خبری از پایان سال نیست این حراج جمعه در همان 24 نوامبر(3 آذر) برگزار می‌شود و هیچ‌کس دلیل همزمانی این حراج در ایران با اروپا و آمریکا را نمی‌داند.

  از دسترس خارج‌شدن سایت‌های فروش آنلاین!
  بامداد روز گذشته که برخی فروشگاه‌های اینترنتی کشور همزمان با 24نوامبر اقدام به برگزاری حراج جمعه کردند سایت‌های آنها خیلی سریع از دسترس خارج یا به‌اصطلاح فنی داون شد. مسئولان این سایت‌ها حداقل 3سال است که می‌گویند این مسئله به‌خاطر بازدید بیش از حد کاربران از سایت در زمان شروع حراج بوده است. این درحالی‌ است که سایت‌های فروش آنلاین مثل آمازون که در سطح بین‌المللی فعالیت می‌کنند بسیار کم این مشکلات سرور برایشان پیش می‌آید.

  به گزارش همشهری، مشکل اصلی فنی نداشتن سرور و پهنای باند مناسب از سوی فروشگاه‌های آنلاین است که از خریدهای اینترنتی کاربران سود کلانی می‌برند. این مسئله باعث انتقادهای بسیار کاربران در فضای مجازی شده است. فروشگاه‌های آنلاین قرار بوده که خرید را تبدیل به‌کار آسان‌تر و با صرفه‌جویی در وقت کنند. به‌نظر می‌رسد که اگر فروشگاه‌های اینترنتی یک دهم هزینه تبلیغات خود را صرف هزینه‌های آی‌تی و همچنین سرورهای خود کنند به هدف اصلی فروشگاه آنلاین نزدیک‌تر می‌شوند. گفته می‌شود سرور برخی از این سایت‌ها حتی در موارد بازدید‌کننده زیاد سایت (به‌اصطلاح فنی افزایش ناگهانی تعداد رکوئست‌) را حمله تشخیص داده و دسترسی به سرور را قطع می‌کند.

  هر چند انتظار حین خرید اینترنتی مسئله‌ای بی‌معنی است، اما وارد شدن فروشگاه‌های آنلاین به تقلید جمعه سیاه در کشور باعث شده که حین خرید به‌صورت اینترنتی هم مجبور به ایستادن در صفی مجازی باشید! علاوه بر از دسترس خارج شدن سرور مشکلات فنی بسیاری هم در سایت فروشگاه‌ها اعلام شده است. از حذف ناگهانی فاکتور، صدور فاکتور اشتباه، صفر شدن ناگهانی سبد خرید تا دیدن خریدهای دیگران مشکلاتی بود که کاربران رو گذشته گزارش کردند.

  حقه‌ای برای بازاریابی آنلاین
  ایندیپندنت روز گذشته در گزارشی همزمان با حراج جمعه در انگلیس نوشت که اکثریت انگلیسی‌ها دیگر اعتقاد پیدا کرده‌اند که حراج جمعه یا جمعه سیاه چیزی بیشتر از یک حقه بازاریابی یا به قول مشهور مارکتینگ نیست. فلسفه حراج جمعه در اصل اعمال تخفیف‌های باورنکردنی روی تمامی محصولات بوده است. ایده‌آل‌ترین حالت برای یک فروشنده در پایان سال، خالی‌شدن انبار و تمام‌شدن موجودی اجناسی که به‌صورت محدود باقی مانده‌اند در پایان سال است. اما در ایران حراج جمعه در پایان سال نیست و خبری از تلاش برای خالی کردن انبار و انبارگردانی هم در 4‌ماه مانده به پایان سال وجود ندارد! در واقع با استفاده از این ترفند سایت‌های فروش اینترنتی تلاش می‌کنند شما را برای خرج کردن پول‌تان با اعلام تخفیف‌های عجیب و غریب تشویق کنند.

  روز گذشته بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی به این مسئله واکنش نشان داد و نارضایتی خود را اعلام کردند. براساس گزارش‌های منتشرشده بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی قیمت واقعی محصولات خود را بالا برده و بعد با ادعای تخفیف‌های کلان کاربران را برای خرید کالا وسوسه می‌کنند. یکی از کاربران در تماس با همشهری روز گذشته گفت: از یکی از فروشگاه‌های اینترنتی چند‌ماه قبل یک ظرف نگهداری برنج را به قیمت 90 هزار تومان خریداری کرده بودم. در حراج جمعه در همان فروشگاه اینترنتی سراغ همان کالا رفتم و دیدم که قیمت آن 162 هزار تومان درج‌شده و سایت مدعی‌شده که با تخفیف بیشتر از 40درصدی قیمتش به همان 90هزار تومان رسیده است! قاعدتا کسی که قیمت واقعی کالا را نداند با دیدن تخفیف 40درصدی وسوسه به خرید می‌شود. کاربر دیگری هم در توییتر خود نوشته است: جنسی که هفته پیش از یک فروشگاه اینترنتی خریدم با 25 درصد تخفیف حالا در حراج جمعه 5 هزارتومان گران‌تر در حال فروش است!

  کاربر دیگری هم گفته است:کالایی در یکی از حراج جمعه‌ها ادعا شده بود قیمتش از 67 هزار تومان با تخفیف 26 درصدی به 49900 تومان رسیده است اما در فروشگاه‌های آنلاین دیگر که حراج هم نداشتند توانستم «بدون حراج و تخفیف» و دردسر آن را به قیمت 49 هزار تومان خریداری کنم! فروشگاه‌های اینترنتی کشور که در نوع خود استارت‌آپ‌های موفقی به‌حساب می‌آیند توانسته‌اند روش خرید و زندگی مردم را تغییر دهند، شاید باید اعتماد مردم را سرمایه مهمی به‌حساب بیاورند و به راحتی آن را از دست ندهند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر