وزیر اقتصاد مطرح کرد؛

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به مواد اولیه وارداتی

عصر کالا- کرباسیان گفت: مواد اولیه وارداتی به کشور به صورت مداوم رصد می‌شود و ارز ۴۲۰۰تومان به آن اختصاص می‌یابد بنابراین نباید با افزایش قیمت روبه‌رو باشیم.

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به مواد اولیه وارداتی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی در حاشیه آ‌یین بهره‌برداری از 6 سامانه و خدمات الکترونیک وزارت امور اقتصادی و دارایی در رابطه با نوسانات ارزی روزهای اخیر و تأثیر آن روی قیمت کالاها و خدمات، گفت: مواد اولیه وارداتی به کشور به صورت مداوم رصد و کنترل می‌شود و ارز 4200 تومان به آن اختصاص می‌یابد بنابراین نباید با افزایش قیمت روبه‌رو باشیم. بعضاً انعکاس افزایش قیمت‌ها بیشتر از کاهش قیمت کالاها است.

  وی گفت: چند ماه پیش قیمت‌های واردات با ارز بالاتری انجام می‌شد اما اکنون که با ارز پایین‌تری نیز انجام می‌شود به تبع باید کاهش بیشتری به لحاظ قیمت وجود داشته باشد؛ آرامش بیشتری به مردم در این زمینه بدهیم و حتماً دولت وظیفه خود را انجام می‌دهد.

  وزیر اقتصاد در خصوص طرح جامع مالیاتی به منظور شفافیت و ساده‌سازی پرداخت مالیات، گفت: این موضوع را با همکارانم پیگیری می‌کنیم. سازمان مالیاتی به خصوص وزارت ارتباطات سهم مهمی در همکاری‌ها دارند، یکی از موارد به طرح جامع مالیاتی بازمی‌گردد شاید برخی امور سهم زیادی در درآمدهای مالیاتی نداشته باشد اما با ارباب رجوع در ارتباط است.

  کرباسیان گفت: موضوع نقل و انتقال ملک برون‌سپاری خواهد شد زیرا عوارض ساختمان توسط شهرداری اخذ می‌شود و هر سال بر اساس منطقه‌بندی عوارض از سوی شهرداری تعیین می‌شود؛ اینکه یک نفر بخواهد مالیات آن را بپردازد از دفاتر اسناد رسمی نامه دریافت می‌کند تا بدهی مالیاتی آن مشخص شود و پس از آن برای انتقال سند، مفاصا حساب مالیاتی باید دریافت کنیم.

  وی تأکید کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی با هماهنگی‌ سازمان ثبت اسناد کشور و وزارت ارتباطات به دنبال الکترونیکی‌ شدن امور مالیاتی است.

  وزیر امور اقتصاد و دارایی‌ بیان کرد: تغییر تمام رویه‌های متداول اکنون باعث شده تا جایگزینی‌ این شیوه در مالیات‌ستانی و پرداخت مالیات‌ها زمانبر‌ شود. تغییر تمام زیرساخت‌ها دارای چالش‌ و مسائل چند جانبه‌‌ای است که نیازمند تحقیق و تفحص است.

  کرباسیان‌ گفت: روز گذشته در جلسه بهبود فضای کسب و کار، امور مربوط به مالیات‌ها را مصوب کردیم‌ و بنابر تصمیمات اخذ شده این موارد به زودی در فضای اشتغال اجرایی می‌شود.

  وی در مورد توسعه و تکمیل پایگاه‌های اطلاعات مالیاتی کشور، گفت: برای تکمیل اطلاعات‌ افراد حقوقی و حقیقی‌ راه‌های متفاوتی را در نظر گرفته‌ایم که یکی از آنها استفاده از اطلاعات حساب‌‌های بانکی است.

  وزیر امور اقتصاد و دارایی‌ با تأکید بر اینکه اطلاعات مودیان‌ بطور کامل رصد‌ می‌شود، تصریح کرد: طی توافق با بانک مرکزی اطلاعات مذکور در دو مقطع زمانی در اختیار سازمان امور اقتصاد و دارایی قرار می‌گیرد.

  وی گفت: حدود 80 درصد بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری همکاری‌های لازم را برای اجرای این طرح دارند و 20 درصد باقی مانده هم ارتباطات خود را با دولت ادامه می‌دهند تا در کمترین زمان نظم مورد انتظار در سیستم مالی حاکم شود.

  کرباسیان‌ اذعان داشت: مطابق گزارش‌های به دست آمده انتظار می‌رود تا پایان امسال حدود 90 درصد این طرح اجرایی شود.

  وزیر امور اقتصاد و دارایی‌در پایان تأکید کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی بطور جد در حال پیگیری اجرایی شدن سامانه‌های الکترونیکی‌ است تا به این واسطه‌ به اهداف مدنظر‌ برسد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر