گمرک در مناطق آزاد مستقر می‌شود

پوشاک ترک با تخفیف مناطق آزاد ترخیص نمی‌شود

عصر کالا- بر اساس بخشنامه گمرکی، در حالی از این پس گمرک در مبادی ورودی مناطق آزاد مستقر خواهد شد که کالاهای موضوع لیست موافقت‌نامه ترجیحی ایران با ترکیه (مخصوصاً پوشاک) صرفاً به صورت تجاری و بدون اعمال هرگونه تخفیف منطقه ترخیص خواهد شد.

گمرک در مناطق آزاد مستقر می‌شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرکالا» به نقل از  باشگاه خبرنگاران پویا؛ گمرک ایران در بخشنامه ای که از سوی معاون فنی و امور گمرکی صادر شده به ناظرین و مدیران گمرکات اجرایی اعلام کرد: با توجه به موافقت دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد، تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی مقرر شد تا گمرک ایران در مبادی ورودی مناطق آزاد کشور مسقر شود.

  در این بخشنامه امده است، با استقرار گمرک در مبادی ورودی مناطق آزاد کشور این سازمان وظیفه دارد نسبت به ارزشگذاری کالاهای وارده به مناطق آزاد اقدام کرده و مناطق آزاد براساس ارزش اعلامی گمرک، مقررات خود را برای اخذ عوارض در نظر بگیرد.

  پوشاک با تخفیف منطقه ترخیص نمی‌شود

  در ادامه این بخشنامه تأکید شده است کالاهای موضوع لیست موافقت‌نامه ترجیحی ایران با ترکیه (مخصوصاً پوشاک) صرفاً به صورت تجاری و بدون اعمال هرگونه تخفیف منطقه و با رعایت شرایط عمومی صادرات و واردات کشور و سایر مقررات و بخشنامه‌های مربوطه و نیز داشتن گواهی مبداء و همچنین حمل مستقیم از کشور ترکیه، پس از انجام تشریفات گمرکی قابل ترخیص است.

  گفتنی است، بر این اساس موافقت‌نامه‌های تعرفه ترجیحی و کالاهای مشمول لیست مذکور می‌بایست در چارچوب تعرفه‌های مصوب قرار گیرد تا شرایط مساعد برای رقابت منصفانه تجاری و اقتصادی بین طرف‌های متعاهد فراهم شود.

  همچنین می‌بایست مبادله کالاهای مشمول موافقت‌نامه تعرفه ترجیحی بین دو کشور ایران و ترکیه در چارچوب توافق به‌عمل آمده بین دو کشور صورت گیرد تا از ایجاد هرگونه تخفیفات مضاعف جلوگیری شود

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر