ساخت حسگری که نور مرئی و غیر مرئی را شناسایی می‌کند

عصر کالا- محققان انستیتوی فوتونیک برای اولین بار توانستند با استفاده از گرافین و نقاط کوانتومی یک حسگر تصویربرداری بسازند که قابلیت دریافت پرتوهای فرابنفش، مادون قرمز و نور مرئی را به طور همزمان دارد.

ساخت حسگری که نور مرئی و غیر مرئی را شناسایی می‌کند
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از ساینس دیلی، هر دو نوع ماده مورد استفاده در این فناوری دارای فهرستی از کاربردهای بالقوه هستند و زمانی که باهم ترکیب می‌شوند، کارآیی آن‌ها افزایش هم می‌یابد. در این فناوری محققان نقاط کوانتومی فلزی را روی یک صفحه گرافین قرار دادند و این سیستم هیبرید را روی یک ویفر (صفحه) نیمه‌رسانای اکسید فلزی منتقل کردند و آن را به یک حسگر تصویر دیجیتال و مدار مربوطه متصل کردند.
  در نتیجه یک حسگر تصویر با وضوح بالا ساخته شد که نسبت به محدوده وسیعی از طول موج‌ها از طول موج 300 نانومتر فرابنفش گرفته تا پرتوهای مادون قرمز 2000 نانومتری حساس است.
  این اولین بار است که یک حسگر تصویر قابلیت تشخیص پرتوهای نور را در چنین بازه وسیعی دارد. در این حسگر از نقاط کوانتومی به منظور توسعه دامنه کوتاه طول موج مادوم قرمز استفاده می‌شود. این توسعه دامنه به اندازه‌ای است که امکان تشخیص و مشاهده این پرتوها در اتمسفر در طول شب فراهم شده و به راحتی می‌توان آسمان را در شب مشاهده کرد.
  این فناوری یک راهکار ساده و ارزان قیمت برای ساخت حسگرهای تصویر مادون قرمز است که قابلیت کار در دمای اتاق را دارند و نیاز بازار بزرگی را که اکنون تشنه دسترسی به این فناوری است، برآورد می‌کند.
  گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Photonics منتشر شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر