رباتی که خطر انفجار را هشدار می دهد

عصر کالا- دانشمندان رباتی ساخته اند که مجهز به حسگرهای مختلف و دوربین گرمایی است تا در دود ببیند. این ربات می تواند خطر انفجار را به آتش نشانان هشدار دهد.

رباتی که خطر انفجار را هشدار می دهد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از مهر, کنسرسیومی به رهبری دانشگاه اروبو(Örebro) در سوئد ربات SmokeBot را طراحی کرده است. این ربات قرار است ماموریت های شناسایی در ساختمان های مملو از دود یا قابلیت دید کم را فراهم کند. به این ترتیب نقشه ای برای آتشنشانان فراهم می شود.

  این ربات هم اکنون می تواند با ترکیبی از دوربین گرمایی، یک دوربین با رادار سه بعدی و یک واحد LiDAR(ردیابی و طیف یابی نور) در دود ببیند.تصاویر و اطلاعات دیگر به طور واقعی برای اپراتور انسانی خارج ساختمان فرستاده می شود. این اپراتور با استفاده از اینترنت می تواند ربات را کنترل کند.

  همچنین ربات در صورت قطع ارتباط با اپراتور به طور خودکار راه برگشت به آخرین مکانی را می یابد که در آنجا به اینترنت  دسترسی داشت.

  SmokeBot همچنین مجهز به حسگر گاز است که قابلیت ردیابی نوع، دما و غلظت گازهای موجود در ساختمان را دارد. ربات با کمک این اطلاعات خطر انفجار را به آتشنشانان هشدار می دهد.

  البته باید قبل از به کارگیری آن سرعت ربات کمی بهبود یابد. درحال حاضر 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا اطلاعات کافی را جمع آوری کند. چنین مدت زمانی برای نجات افراد از آتش طولانی است.

  یکی دیگر از موارد استفاده این ربات در حوزه کشاورزی است. حسگرهای گاز این دستگاه می توانند انتشار گازهای مختلف را اندازه گیری کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر