مدیران خودرو

رباتی با الهام از یک جانور نرم تن ساخته شد

عصر کالا- یک شرکت آلمانی با الهام از ماهی سپیداج یک ربات ساخته که مجهز به حسگرهای عمق و اولتراساوند است . می توان از این ربات در عملیات های بررسی مکانیکی و جمع آوری اطلاعات علمی استفاده کرد.

رباتی با الهام از یک جانور نرم تن ساخته شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از مهر, شرکت اتوماسیون الکتریکیFesto ربات BionicFinWave را ساخته که مانند جانوری نرم تن به نام سپیداج حرکت می کند.

  این جانور در دریا با کمک دو باله که به طور مداوم حرکت می کنند ، در آب به جلو و عقب می رود. ربات این شرکت آلمانی که بخش اعظم آن با پرینتر سه بعدی ساخته شده نیز مجهز به دوباله است هرچند این باله ها از سیلیکون انعطاف پذیر ساخته شده اند.

  هر باله به وسیله 9بازوی یکپارچه حرکت می کند که با یک میل لنگ مسطح به دو موتورservo متصل هستند. این موتور داخل ربات قرار دارد. موتورهای مذکور مستقل از یکدیگر حرکت می کنند به این ترتیب دو باله می توانند با سرعت های مختلف و جهت های متضاد حرکت می کنند. به این ترتیب ربات می تواند درجا به چپ و راست بچرخد. همچنین ربات به وسیله یک موتور سوم  بالا و پایین می رود. از این موتور برای خم و راست کردن بدن گجت نیز استفاده می شود.

  این ربات نخستین بار در نمایشگاه تجاری Achema2018 رونمایی شد و به طور خودکار در شبکه ای از لوله های آکرولیک شنا کرد. همچنین توانست با کمک حسگر فشار عمق آب را اندازه بگیرد. علاوه برآن ربات مجهز به حسگرهای اولتراساوند است که  از آنها برای اندازه گیری فاصله تا دیواره های لوله ها استفاده می کند. BionicFinWaveمی تواند اطلاعات مربوط به فشار را همراه دمای آب و غیره به تبلتی خارج از لوله ها ارسال کند.

  طول رباتBionicFinWave370 میلی متر و  وزن آن 430 گرم است.   محققان امیدوارند از آن برای فعالیت هایی مانند بررسی های مکانیکی و جمع آوری اطلاعات علمی استفاده کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات
  • هومکس
  آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
  آرشیو