مدیران خودرو

فرمانده انتظامی هرمزگان خبر داد

"ابرقاچاقچی" لوازم خانگی و ظروف شیشه‌ای بازداشت شد

عصر کالا- فرمانده انتظامی هرمزگان با بیان اینکه، ناظر جدید گمرکات استان همکاری گسترده‌ای در خشکاندن قاچاق در هرمزگان با دستگاههای مسئول داشته است، از بازداشت یک ابر قاچاقچی لوازم خانگی و ظروف شیشه‌ای در هفته‌های اخیر خبر داد.

"ابرقاچاقچی" لوازم خانگی و ظروف شیشه‌ای بازداشت شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از تسنیم ، عزیزالله ملکی فرمانده انتظامی هرمزگان ، با بیان اینکه مسیری که نیروی انتظامی در استانهای مرزی در پیش گرفته فضا را برای قاچاقچیان ناامن کرده است، گفت: پدیده قاچاق کالا خسارتهای سنگینی را به لحاظ فرهنگی و اقتصادی به کشور وارد کرده  و از این رو نمی‌توان نسبت به موضوع برخورد جدی  قاطع با قاچاقچیان بی تفاوت بود.
  وی افزود، اخیرا نیروی انتظامی علاوه بر تشدید کنترلها در مسیرهای زمینی، به مبارزه با قاچاق  در دریا نیز ورود جدی کرده است، به عنوان مثال هفته قبل ماموران یک لنج را توقیف کردند که بیش از 10 میلیارد تومان کالای قاچاق شامل انواع پودرهای بدنسازی و بهداشتی را حمل می‌کرد.

  مبارزه با قاچاق کالا اولویت نیروی انتظامی شد
  ملکی ادامه داد، این لنج  در 10 کیلومتری ساحل توقف کرده و منتظر موقعیت مناسب برای تخلیه محموله خود در بنادر بود.
  وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری موضوع مبارزه با قاچاق کالا را به عنوان یک اولویت برای فعالیتهای نیروی انتظامی تعیین کرده اند، گفت: بر همین اساس نیروی انتظامی استان هرمزگان نیز تلاشهای گسترده‌ای را برای مهار کامل قاچاقچیان در پیش گرفته است.
  ملکی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی تنها در مبارزه با قاچاق کالا موفق نبوده بلکه در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر نیز توفیقات زیادی کسب کرده، گفت: در دو سال و نیم اخیر نزدیک به 200 تن مواد مخدر توسط نیروی انتظامی استان هرمزگان  توقیف شده است.

  خلاهای قانونی راهی برای قاچاق  کالا
  وی  تاکید کرد، هرچند از سالهای قبل نیروی انتظامی با باندهای مختلف قاچاق کالا درگیر بوده است، اما نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که که امروز قاچاقچیان از خلاهای قانونی نیز سو استفاده می‌کنند و در این بین تخلفهای گمرکی فراوانی نیز روی میدهد که بایستی به این موضوع نیز توجه ویژه داشت.
  وی در خصوص طرح حضور نیروی انتظامی در گمرکات کشور گفت: این طرح از سوی ستاد کل به نیرو ابلاغ شده و قرار نیست ماموران در محوطه گمرکی به گشت‌زنی و حفاظت فیزیکی  بپردازند بلکه قرار است با عملیاتهای فنی با قاچاق کالا در گمرکات مقابله کنند.
  ملکی ادامه داد، به نظر میرسد این طرح بازخوردهای مثبتی در امر مبارزه با قاچاق کالا داشته باشد هرچند ضعفهایی نیز دیده می‌شود که تلاش می‌شود هرچه سریع تر آنها را بر طرف کنیم.

  تحول در همکاریها برای مبارزه با قاچاق در یک سال گذشته
  فرمانده انتظامی استان هرمزگان با اشاره به همکاریهای گسترده دستگاههای مبارزه با قاچاق با ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک شهید رجایی گفت: خوشبختانه تعامل مناسبی با ناظر جدید مهمترین حوزه گمرکی کشور شکل گرفته است و این موضوع باعث شده روند مبارزه با قاچاق کالا شکل جدی و منسجم تری به خود بگیرد و چشم انداز خشکاندن قاچاق کالا دور از ذهن نباشد. این در حالی است که در سنوات گذشته همکاری تعامل مناسبی با نیروی انتظامی وجود نداشت و بعضا دیده می‌شد که برای موارد فنی کوچک مجبور بودیم ابتدا با مرجع قضایی هماهنگ شویم تا مسولان گمرکی با ماموران همکاری کنند.
  این مقام ارشد انتظامی گفت: در حال حاضر یک کارگروه مشترک از ماموران آگاهی نیروی انتظامی و گمرک تشکیل شده که دو روز در هفته در مقرر نیروی انتظامی و دو روز نیز در گمرک شهید رجایی جلسات مربوط به موراد قاچاق کالا را انجام می‌دهند.
  وی افزود، در دوره قبل وقتی نیروی انتظامی از مقامات گمرک این سوال را مطرح می‌کرد که پلمبهای مربوط به محموله های صادراتی چگونه باز شده‌اند هیچ جوابی دریافت نمیکردیم اما در دوره فعلی تعامل گسترده ای بین دو دستگاه شکل گرفته و این موضوع به مبارزه همه جانبه  با قاچاق کالا کمک شایانی می‌کند.

  دستگیری 3 نفر در پرونده اخیر قاچاق پارچه از کیش
  ملکی در ادامه گفت: امروز محیط برای قاچاقچیان ناامن شده و اگر تعامل مناسب در بین مدیران انتظامی و گمرک نبود قطعا به این موفقیت دست پیدا نمی‌کردیم، از سوی دیگر این همکاری باعث شد محموله های بزرگ قاچاق  در استان کشف شود. در موضوع قاچاق 23 کانتینر که اخیرا توسط نیروی انتظامی کشف شد، ناظر گمرکات همکاری ویژه ای را با نیروی انتظامی داشت. بر همین اساس تا کنون 3 نفر دستگیر شده اند و از آنجا که این قاچاق سازمان یافته بوده به نظر میرسد قاچاقچیان با جرائم سنگینی رو به رو شوند.
  سردار ملکی افزود، به عنوان مثالی دیگر از همکاری دستگاهها برای مبارزه با قاچاق کالا می‌توان به دستگیری یک ابر قاچاقچی در هفته های گذشته اشاره کرد، اخیرا بعد از همکاری مناسب  دستگاههای امنیتی، ناظر گمرکات استان و مرجع قضایی یکی از قاچاقچیان شناخته شده کالا دستگیری و بر اساس اطلاعات موجود با اتهامات (سنگین) مواجه شده است.

  وی در پایان گفت قاچاقچیان وقتی در تور اطلاعاتی نیروی انتظامی و دیگر دستگاههای متولی مبارزه با قاچاق قرار می‌گیرند، برای رهایی خود از وکلای تراز اول استفاده می‌کنند، اما نیروی انتظامی برای احقاق حقوق دولت تا آخر ایستاده است و اجازه پایمال شدن حقوق مردم را نمی‌دهد.

  به گزارش تسنیم، موضوع پرونده قاچاق  ظروف شیشه‌ای که در سالهای 94 و 95 انجام شده دامنه بسیار وسیعی دارد که هنوز مراجع مسئول در خصوص حواشی آن به صورت رسمی اطلاع رسانی نکرده‌اند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر