مدیران خودرو

افزودن برچسب آر اف آی دی به محصولات غذایی ممکن شد

عصر کالا- افزودن برچسب آر اف ای دی برای تسهیل شناسایی، دسته بندی و خرید کالا از سال ها قبل متداول شده، اما برای اولین بار با استفاده از گرافن افزودن این برچسب ها به مواد غذایی نیز ممکن شد.

افزودن برچسب آر اف آی دی به محصولات غذایی ممکن شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از مهر، گرافن ماده ای قدرتمند ولی ظریف و باریک است و قابلیت هدایت گرما و الکتریسیته را نیز دارد. این ماده ضدباکتری است و حتی برای مقابله با سرطان هم به کار گرفته شده است.

  اما حالا قرار است با استفاده از آن در قالب برچسب های RFID خریداران گرافن را نیز به همراه غذاهایی همچون نان و گوچه فرنگی بخورند. محققان دانشگاه رایس برای اولین بار راهی به منظور الصاق گرافن به انواع مواد غذایی یافته اند تا برچسب های RFID به طور مستقیم به مواد غذایی چسبانده شود.

  در این روش گرافن با استفاده از گرمای اشعه لیزر به سطح مواد غذایی چسبانده می شود و از این طریق می توان اشکال جذابی را نیز خلق کرد. ماده اولیه مورد استفاده در این روش پلیمری به نام پلیمید است.

  با استفاده از این شیوه نصب مستقیم حسگر بر روی مواد غذایی نیز ممکن می شود و لذا پیگیری و بررسی سابقه و تاریخچه تولید آنها، مدت ذخیره سازی در انبار، کشور تولیدکننده و همین طور اطلاع دقیق از مواد تشکیل دهنده غذاهای مختلف نیز تسهیل خواهد شد.

  آر اف آی دی مخفف عبارت شناسایی با فرکانس رادیوئی است که به عنوان جدیدترین تکنولوژی شناسایی به نحوی گسترده در دنیا مورد توجه قرار گرفته است. مزایای این تکنولوژی جهت  افزایش سرعت و دقت در کلیه فرآیندهایی که نیاز به شناسایی دارد به حدی است که امروزه بسیاری از کمپانی ها و سازمان های دولتی و خصوصی در سرتاسر دنیا اقدام به انجام پروژه های بزرگ جهت بهره گیری از این تکنولوژی جهت تسریع و بهبود فرآیندهای خویش را دارند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر