عرضه هارددیسک‌های ۱۰۰ ترابایتی تا سال ۲۰۳۰!

عصر کالا- کمپانی "سیگیت" به عنوان بزرگترین تولیدکننده هارد دیسک در جهان از برنامه‌های خود برای عرضه هارددیسک در ظرفیت‌های ۵۰ و ۱۰۰ ترابایتی به ترتیب در ۲۰۲۶ و ۲۰۳۰ با فناوری ضبط مغناطیسی جدید خبر داد.

عرضه هارددیسک‌های ۱۰۰ ترابایتی تا سال ۲۰۳۰!
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر کالا» به نقل از تسنیم، کمپانی "سیگیت" از برنامه‌های خود برای عرضه هارددیسک در ظرفیت‌های 50 و 100 ترابایتی به ترتیب در 2026 و 2030 با فناوری ضبط مغناطیسی جدید خبر داد.

  سیگیت (Seagate) با وجود محبوبیت بالای SSDها، همچنان به تولید هارددیسک‌های پرظرفیت ادامه خواهد داد. این درایوهای مغناطیسی با وجود سرعت کمتر نسبت به SSDها، گزینه‌ای ارزان قیمت برای افزایش فضای ذخیره‌سازی کامپیوترها یا دیتاسنترها به شمار می‌روند؛ سیگیت پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2026 و 2030 قادر به عرضه هارد در ظرفیت‌های به ترتیب 50 و 100 ترابایت خواهد بود و ساخت هارد با ظرفیت بیشتر از 100 ترابایت نیز در دستور کار قرار دارد و احتمالاً اوایل دهه آینده میلادی از راه خواهد رسید.

  سیگیت برای عرضه هارد با چنین ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای، به فناوری ذخیره‌سازی مغناطیسی جدید نیاز دارد و این شرکت به همین منظور سرگرم بروزرسانی تکنولوژی "Multi-Actuator" است که می‌خواهد عملکرد هارددیسک‌های آینده را دو برابر بهتر کرده و طی سال‌های آینده احتمالا در برخی مدل‌ها به یک استاندارد تبدیل خواهد شد.

  سیگیت اخیراً تولید هارد با حداکثر ظرفیت 20 ترابایت در فرم فکتور سنتی 3.5 اینچ و با تکنولوژی ضبط مغناطیسی به کمک گرما یا "Heat Assisted Magnetic Recording" را آغاز کرده است که این فناوری با حرارت دادن موقتی مواد دیسک با لیزر حین نوشتن، ظرفیت ذخیره‌سازی را بالا می‌برد.

  این سازنده برای عرضه هارد در ظرفیت‌های 50 و 100 ترابایت، به افزایش چگالی پلتر مغناطیسی نیاز دارد، برای مثال برای دستیابی به ظرفیت 40 ترابایت، سیگیت باید چگالی را به حدود 2600 گیگابیت بر اینچ مربع (Gb/in2) افزایش دهد و برای رسیدن به ظرفیت 105 ترابایت، چگالی باید بین 5 تا 7 هزار گیگابیت بر اینچ مربع افزایش یابد.

  فناوری Dual Actuator Mach.2 سیگیت در حال حاضر در هاردهای آزمایشی مبتنی بر تکنولوژی نسبتاً قدیمی ضبط مغناطیسی عمودی یا به اختصار PMR به کار رفته و در دسترس تعداد محدودی از مشتریان قرار گرفته‌اند؛ با اینکه استفاده از این فناوری‌ها قیمت هارد دیسک را افزایش می‌دهد، سیگیت مطمئن است که محصولات جدید آن قیمت کمتری در مقایسه با SSDها خواهند داشت.

  سیگیت، (به انگلیسی: Seagate) شرکت آمریکایی تولیدکننده تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات است که به عنوان بزرگترین تولیدکننده هارد دیسک در جهان شناخته می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر